Очаквайте скоро онлайн платформата omyoga.bg!

10 креативни начина да сме хидратирани през лятото

Статия от Ани Стойчева за специалния брой на тема “Вода” на списание OM Yoga & Lifestyle

Представете си, че току-що сте се върнали от клас по хот йога или от 5-километрово бягане, добре изпотени и изтощени. Не мислите за нищо друго освен за чаша хладка вода, за да утолите жаждата си. Но за ваша изненада водата я няма, някак е изчезнала. Изчерпала се е. Крановете са сухи, бутилките – празни. Можете ли да си представите подобна ситуация? Какво ще направите? Ще се паникьосате ли? Вероятно да! Всички знаем какви са последствията за тялото, ако то бъде лишено от вода за твърде дълго.

Водата като наш дом
Земята всъщност е едно водно място. Около 71% от нейната повърхност е покрита с вода. Тя е в океана и моретата, в реките и езерата, в ледниците и ледените шапки, във влагата на почвата и във водоносните хоризонти. Дори чистотата на въздуха, който дишаме, зависи от океана. Планктонът представлява 98% от живота в океаните. Но той не е само огромно количество биомаса. За всяко второ вдишване трябва да му благодарим, защото половината от кислорода във въздуха идва от него. Да не забравяме и първия дом на човешкото същество – утробата на майката – девет месеца във водна среда…

Тялото и водата
Ако водата наистина изчезне, тялото ни ще спре да работи. Тя съставлява повече от половината от телесното тегло и човек не може да оцелее повече от няколко дни без нея. Нашето тяло има много важни задачи и за да се справи с тях, то се нуждае от вода. Например кръвта съдържа много вода и пренася кислород към всички клетки на тялото ни.

Водата също е в лимфата, която е част от имунната система. Помага да поддържаме нормална температура, както и за това устата, носът и очите ни да останат влажни. Тя смазва ставите и помага за образуването на слюнка и слуз, благодарение на които усвояваме храната си по-добре. Нуждаем се от вода, за да преработим храната, която консумираме и да се отървем от излишните отпадъци. Дихателните пътища също се нуждаят от нея. Когато сме дехидратирани, тяхното функциониране е ограничено, с цел да се намали загубата на вода. Някои минерали и други хранителни вещества се разтварят в нея, помагайки им да достигнат до различни части на тялото. Приблизително 75% от човешкия мозък се състои от вода.

Да се гмурнем надълбоко
Съществува метафорична връзка между океана и дълбините на нашето съзнание. Когато започнах да медитирам, едно от първите сравнения, които прочетох, беше за това как мислите са като вълните. Те идват и си отиват, бързо се движат, точно като вълните на повърхността на океана. Чрез медитацията човек се научава да се гмурка по-надълбоко. От това по-дълбоко ниво настъпва състояние на покой и равновесие. Научаваме се да наблюдаваме вълните на ума; как идват и си отиват, без да се влияем от тяхното постоянно бърборене.

Задръж водата!
На пръв поглед звучи трудно постижимо. Как е възможно да задържим водата? Тя е неуловима. Но ако чрез редовна практика успеем да задържим лекото медитативно състояние, характеризиращо се със спокойствие, единство, щастие и удовлетворение от живота и настоящия момент, ние ще сме в йога.

Що се отнася до тялото, водата е от съществено значение за клетъчната хомеостаза. От времето, когато първичните видове се отдалечават от океаните, за да живеят на сушата, основен ключ към оцеляването е предотвратяването на дехидратацията. Хидратацията се променя всеки ден. Има много начини, чрез които можем да проверим дали сме дехидратирани, като най-лесните и достъпни от тях са жаждата, цветът на урината и промяната на телесното тегло.

Лятото е вече тук!
Това означава: по-дълги дни, по-топли нощи и… по-дехидратирани тела. Чувствате се жадни? Всъщност когато усещаме жажда, вече сме 1-2% дехидратирани.

И въпреки че най-бързото решение е да изпием голямо количество чиста вода, ние можем да хидратираме тялото си и по други начини:

1. Включете в менюто сурови плодове и зеленчуци. През лятото има огромно изобилие. Те са заредени с вода. Освен това водата в тях е и мястото, където се намират повечето от техните хранителни вещества.

2. Консумирайте повече краставици. С 95% водно съдържание, краставиците могат да се използват по най-различни начини. Можем да направим сок от тях, да ги добавим към салати, сандвичи, дори и към чашата с вода.

3. Сок от лимон. Със сигурност сте чували за многобройните ползи от консумирането на топла вода с лимон сутрин, но през летните жеги пиенето на топла вода не звучи толкова привлекателно. Няма проблем! Хладката лимонова вода през лятото хидратира и зарежда с витамин С. Използвайте лайм, мента, боровинки, малини или каквото пожелаете за повече вкус и аромат.

4. Диня. Хит всяко лято, неслучайно. Съвършено изобилие от вода се крие под зелената кора на този плод. Можете да я блендирате с малко лед и мента или да си направите плодова салата от диня, боровинки и мента.

5. Семена от чиа. Тези очарователни малки семена са хидратиращите суперзвезди. С тях можете да си приготвите вкусен десерт като чиа пудинг. Или чиа гел, като смесите три супени лъжици семена от чиа в една чаша вода и го оставите да се охлади в хладилника. От готовата смес добавете към закуските и смутитата.

6. Розата. Маслодайната роза прави водата ни по-вкусна и ароматна. В аюрведичната медицина отговаря за емоциите и сърдечната чакра. Тя е с изключително висока вибрация и подобрява настроението. За розовата вода се твърди, че хидратира, подмладява, намалява бръчките, порите и тъмните петна по кожата, има и противовъзпалително действие.

7. Сокът от целина. Всички говорят за сока от целина! Включете по една чаша от него на ден, за да се хидратирате и да си набавите антиоксиданти. Отлично се комбинира със сок от краставица, зелена ябълка, лайм или лимон.

8. Кокосова вода. Вкусна, ароматна и хидратираща напитка. Съдържа калий, калций, магнезий. Тя е добър източник на аргинин – аминокиселина, която помага на нашето тяло да се справя със стреса, особено този, причинен от физическо натоварване. Чудесен начин да я включим в лятното ни меню е предварително да си направим ледени кубчета от нея, към които да добавим листенце роза или стръкче лавандула за аромат.

9. Айрян, кефир, таратор. Някои научни изследвания твърдят, че млякото хидратира по-добре от спортните напитки. То е естествен източник на протеини, въглехидрати, калций и електролити. Има и бонус – пробиотиците, които наред с всички познати ползи за здравето поддържат и хидратацията на кожата. За тези, които са избрали да се хранят без животински продукти, има чудесни варианти. Например растителни кисели млека, от които може да се приготви таратор или айрян. Отлична пробиотична напитка за летните жеги е кефирът, който се прави от кокосова вода.

10. Йога край морето. През летния сезон често се озоваваме близо до река, море, езеро или язовир. Какво по-добро от това да позволим на водата да подкрепи и насърчи нашия духовен път? Дали така няма да я задържим за по-дълго в себе си? Йога близо до водата може да ни помогне да задълбочим практиката си и да усетим по-дълбоко водния елемент в нас и около нас, осъзнавайки неговата красота и значимост за нашето здраве.

Водата в теб
Разбирането на петте основни елемента на вселената и тяхното въздействие върху нашите тела ни помага да живеем по-здравословно и по-хармонично. В Бхагавад Гита Кришна сравнява нашата истинска природа с тази на океана. Чрез съзерцаване на водата или когато сме близо до нея, ние осъзнаваме, че тя е част от нас. А под вълните на нейната повърхност се крие едно позабравено, но и доста познато място, безкрайно и спокойно.


Ани Стойчева е сертифициран health coach към Института за интегративна нутриционистика в САЩ. Откриваме я на www.statera.life и във Facebook и Instagram на @statera.life


Още вдъхновяващи статии ви очакват в дигиталното издание на списание OM Yoga & Lifestyle. ВИЖТЕ ВСИЧКИ БРОЕВЕ ТУК

Абонамент

Абонирай се за неограничен достъп до онлайн йога класовете и електронното издание на списанието.
АБОНИРАЙ СЕ
omyoga.bg © 2025 Всички права запазени
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram